Korupcija – bet koks asmenų, dirbančių valstybės tarnyboje arba privačiajame sektoriuje, elgesys, neatitinkantis jiems suteiktų įgaliojimų, teisės aktuose ar įmonių vidaus taisyklėse nustatytų elgesio standartų, siekiant naudos sau ar kitiems asmenims ir taip pakenkiant valstybės ar fizinių arba juridinių asmenų interesams, padarant žalos valstybei ar verslui.
Korupcija – tai ne vien tik nusikaltimai, bet ir darbo drausmės pažeidimas, padarytas tiesiogiai ar netiesiogiai siekiant ar reikalaujant turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, pažado, privilegijos) sau ar kitam asmeniui, taip pat ją priimant, kai tai daroma piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi, viršijant įgaliojimus, neatliekant pareigų, pažeidžiant viešuosius interesus. Korupcija laikytinas ir favorizmas bei nepotizmas skiriant darbuotojus į pareigas, įtakos pardavinėjimas ir prekyba palankiais sprendimais, neteisėtas lobizmas ir t.t.
Korupcinio pobūdžio nusikaltimų ar kitų teisės pažeidimų padarymas užtraukia įmonių vadovams ir darbuotojams baudžiamąją, civilinę, administracinę ir drausminę atsakomybę. Dalyvavimo korupciniuose veiksmuose kaina gali būti labai didelė: baudos, kompensacijos už padarytą žalą, restitucija, atleidimas iš pareigų. Dėl korupcijos neefektyviai naudojamos valstybės ir įmonės lėšos, pasisavinamas turtas ar iššvaistomos lėšos, todėl nevyksta reikiamos reformos, mažėja įmonės pelnas ir pan. Sugadinta reputacija daro įtaką įmonės prestižui. Prarandamas pasitikėjimas tiek pačia įmone, tiek jos darbuotojais.
Korupcijos prevencijos tikslas – siekti, kad įmonės veikla būtų nešališka ir skaidri. VĮ Valstybinių miškų urėdija siekia sukurti veiksmingą, kryptingą ir nuoseklią korupcijos prevencijos ir kontrolės sistemą, siekiant įmonės veiklos viešumo ir atvirumo, skaidrumo ir joje dirbančių asmenų antikorupcinio sąmoningumo didinimo.
Pranešimas apie korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 101 straipsniu, valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, apie jam žinomą korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, išskyrus veiką, kurią galbūt padarė jo artimieji giminaičiai ar šeimos nariai (artimųjų giminaičių ir šeimos narių sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso XXXIV skyriuje), privalo pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai, Lietuvos Respublikos prokuratūrai arba ikiteisminio tyrimo įstaigai, jei jis gavo neginčijamų duomenų, liudijančių šios veikos padarymą, arba pats stebėjo ar kitaip fiksavo šios veikos padarymą ir jei teisės aktuose nėra nustatyta praneštinos informacijos atskleidimo ribojimų.
Asmenims, pranešusiems apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka gali būti taikomos pagalbos, apsaugos ir skatinimo priemonės.
Specialiųjų tyrimų tarnybą parengė atmintinę, kurioje siekiama aiškiai ir suprantamai išdėstyti pranešimo apie asmeniui žinomo korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką tvarką bei parengė pranešimo formą.
Korupcijos pasireiškimo tikimybė – prielaida, kad tam tikri įmonės veiklą veikiantys išoriniai ir (ar) vidiniai ir (ar) individualūs rizikos veiksniai sudarys galimybes atsirasti korupcijai. VĮ Valstybinių miškų urėdija kasmet teikia motyvuotas išvadas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai dėl veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė. VĮ Valstybinių miškų urėdijos teiktos motyvuotos išvados apie nustatytas veiklos sritis, kuriose egzistuoja korupcijos pasireiškimo tikimybė:
VĮ Valstybinių miškų urėdija, nustačiusi teisės aktų pažeidimus, pradeda darbo pareigų pažeidimų tyrimus, o nustačiusi nusikalstamų veikų požymių turinčius pažeidimus, apie tai pranešą teisėsaugos institucijoms ir imasi kitų prevencinių priemonių, kad pažeidimai nepasikartotų. VĮ Valstybinių miškų urėdija yra pasirašiusi bendradarbiavimo susitarimus su trimis teisėsaugos institucijomis:
Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba;
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos;
Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos.
Įgyvendindama bendradarbiavimo su teisėsaugos institucijomis tikslus, VĮ Valstybinių miškų urėdija:
informuoja teisėsaugos institucijas apie nustatytus ar įtariamus teisės pažeidimus, nusikalstamas veikas, išaiškėjus vykdant įmonės veiklą;
siekiant užkardyti ir / ar atskleisti teisės pažeidimus, sudaro teisėsaugos institucijų pareigūnams galimybes naudotis įmonės darbo priemonėmis, sistemomis, transporto priemonėmis ir kt. rengia bendras nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos priemones, renginius ir kt.
Lietuvos Respublikoje korupcijos prevenciją vykdo:
Vyriausybė (rengia Nacionalinę kovos su korupcija programą; teikia Seimui pasiūlymus dėl korupcijos prevencijai įgyvendinti būtinų įstatymų ir kitų teisės aktų priėmimo, pakeitimo ir papildymo ir kt.);
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (analizuoja valstybės tarnautojų ir jiems prilygintų asmenų etikos problemas ir, siekdama panaikinti prielaidas viešųjų ir privačių interesų konfliktui valstybinėje tarnyboje, teikia pasiūlymus dėl kovos su korupcija programų, teisės aktų priėmimo bei tobulinimo, įgyvendina jai pavestas korupcijos prevencijos priemones ir kt.).
Specialiųjų tyrimų tarnyba (dalyvauja Vyriausybei rengiant Nacionalinę kovos su korupcija programą, teikia pasiūlymus dėl jos papildymo ar pakeitimo; įgyvendina korupcijos prevencijos priemones ir Nacionalinę kovos su korupcija programą ir kt.);
kitos valstybės ir savivaldybių bei nevalstybinės įstaigos, įmonės, organizacijos (privalo užtikrinti, kad būtų vykdomi korupcijos prevenciją nustatančių teisės aktų reikalavimai; pagal kompetenciją rengti ir tvirtinti kovos su korupcija programas; nedelsdamos šalinti korupcijos prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus; Vyriausybės nustatyta tvarka teikti Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams informaciją, reikalingą korupcijos rizikos analizei atlikti ir kt.).
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS KOVOS SU KORUPCIJA PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ 2018–2020 METAMS PLANAS
patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. D1-193 (2019 m. balandžio 10 d. įsakymo Nr. D1-211 redakcija)
Išrašas
Eil. Nr.
Priemonės
Tikslas ir uždaviniai
Laukiami rezultatai
Įvykdymo terminas
Aplinkos ministerijos struktūrinis padalinys ar jai pavaldi institucija, atsakinga už priemonės vykdymą
VIII. Antikorupcinio švietimo ir visuomenės informavimo srityje
1.
Organizuoti seminarus (kursus), anketavimą (testavimą) korupcijos prevencijos, viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje temomis.
Užtikrinti korupcijos prevencijos tikslų ir uždavinių įgyvendinimą, kelti darbuotojų kvalifikaciją (sąmoningumą) korupcijos prevencijos bei viešųjų ir privačių interesų derinimo srityse.
Kvalifikacijos kėlimas, skaidrumo ir atsakomybės didinimas.
Kasmet 2019-2020 m.
VĮ Valstybinių miškų urėdija
2.
Parengti išankstines rekomendacijas ar informaciją darbuotojams dėl viešųjų ir privačių interesų deklaravimo, interesų konflikto vengimo ir valdymo.
Reguliariai atnaujinamos žinios dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo bei primenama prievolė deklaruoti privačius interesus ir vengti interesų konfliktų.
Laiku pateiktos viešųjų ir privačių interesų deklaracijos, sėkmingai valdomi interesų konfliktai.
Kasmet 2019-2020 m.
VĮ Valstybinių miškų urėdija
IX. Korupcijos prevencijos srityje (korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas, rotacijos taikymas, teismų praktikos analizė ir kt.)
3.
Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas VĮ Valstybinių miškų urėdijos veiklos srityse, kuriose gali egzistuoti didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė.
Atskleisti galimas korupcijos pasireiškimo priežastis, sąlygas ir jas šalinti įgyvendinant atitinkamas priemones.
Mažinti sąlygas korupcijai pasireikšti.
Kasmet 2019-2020 m.
VĮ Valstybinių miškų urėdija
4.
Sukurti, įdiegti ir palaikyti Antikorupcinę sistemą VĮ Valstybinių miškų urėdijoje.
Sukurti vidaus teisės aktų ir antikorupcinių priemonių visumą, padėsiančių įmonei veikti skaidriai ir užkirsti kelią korupcijai.
Įmonės elgesys atitiks visuomenėje priimtinus aukščiausius
patikimumo, sąžiningumo ir skaidrumo standartus.
Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų vykdymo kontrolė VMU:
Atitikties pareigūnas
“Už viešųjų ir privačių interesų atitikties funkcijų vykdymą VMU yra atsakingas Prevencijos (buvęs Kontrolės) skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Kiela, tel. Nr. 8 5 275 3086, el. paštas saulius.kiela@vmu.lt.
Atitikties pareigūnas kontroliuoja kaip vykdomos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (toliau – Įstatymas) nuostatos:
1. Kontroliuoja, ar asmenys, dirbantys VMU, laiku ir tinkamai pateikia privačių interesų deklaracijas (toliau – Deklaracijos);
2. Vadovaujantis Deklaracijomis, asmens prašymu ar kita informacija, rengia asmenims, dirbantiems VMU, rašytines išankstines rekomendacijas bei kitą informaciją dėl veiksmų ar priemonių, kurių asmuo turi imtis, kad savo tarnybinę (darbo) veiklą suderintų su Įstatymo nuostatomis;
3. Konsultuoja asmenis, dirbančius VMU, privačių interesų deklaravimo klausimais.
4. Atlieka kitas funkcijas, nustatytas teisės aktuose.
Kviečiame visus išklausyti Specialiųjų tyrimų tarnybos parengtus nuotolinius mokymus korupcijos prevencijos tema – „Korupcijos samprata ir pasireiškimas Lietuvoje. Korupciniai nusikaltimai ir atsakomybė“.