Pašilių stumbryne pažintis su stambiausiais laukiniais gyvūnais – nemokama

Naujienos

Valstybinių miškų urėdijos Pašilių stumbrynas, įsikūręs Panevėžio r. Girelės viensėdyje, kviečia nemokamai apžiūrėti stambiausius laukinius gyvūnus – stumbrus. Panevėžio regioninio padalinio prižiūrimame stumbryne galima pamatyti keliolika stumbrų. Nuo apžvalgos aikštelės matomas 50 ha aptvertas miško bei pievos plotas, kuriame telpa dviejų stumbrų bandų kasdienis gyvenimas. O apie pačius stumbrus daugiau sužinoti lankytojai gali iš Pašilių stumbryno prižiūrėtojų.

 

Daugiau kaip pusę amžiaus gyvuojančiame stumbryne jo gyventojai jau susilaukė 180 jauniklių. Pagal tarptautinį susitarimą, Lietuvoje stumbryne gimstantiems stumbriukams duodami vardai, pasidedantys raidėmis „Gi“, todėl Pašilių stumbryne susipažinsite su patinais Givmiu, Gikiu, Gitanas, Giskiu, Giriu, Gimiu, Gifriu, Gipolu, Gipokiu, Gipordu, Giliumi, Gigu, Gilu, patelėmis Gitara, Gile, Giazabota, Giedre, Gira, Gizopa, Gipota, Gimba, Girna ir kt. Kasmet organizuojamose atvirų durų dienose stumbryne apsilankyti ir jaunikliams naujus vardus pasiūlyti kviečiami aplinkinių rajonų darželių auklėtiniai bei moksleiviai – ši spalio mėnesį vykstanti šventė kasmet sulaukia daug jaunųjų lankytojų, renkančių stumbriukams vardus – dėmesio.

 

Pirmieji du belovežiniai stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato Serpukhovo srities Rusijoje. Naujai įrengtame stumbryne 1971 m. gimė pirmasis jauniklis.

 

Pašilių stumbryno gyventojai, Europiniai stumbrai, yra stambiausi laukiniai gyvūnai, įrašyti į tarptautinę Raudonąją knygą. Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.

 

Šiuo metu laisvėje Lietuvoje priskaičiuojama apie 200 stumbrų.

 

 

 

Stumbryno lankymo valandos:

I ir valstybinių švenčių dienos – nedarbo diena
II – V– 10-16 val.
VI – VII – 10-18 val.
Adresas: Pašilių stumbrynas, Ramygalos sen., Panevėžio r. sav
Tel.: +370 45 593339
E. paštas: panevezysvmu.lt

 

Stumbryno teritorijoje lankytojų patogumui įrengta laužavietė.