Technologiškai pažangiausiame šalies medelyne kasmet užauginama iki 11 mln. sodmenų

Naujienos

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio medelyne prasidėjo pavasarinė sėja, kurios metu į specialius konteinerius bus pasodinta apie 2,5 mln. eglės sėjinukų. Pasitelkus pažangiausias miško sėjinukų auginimo technologijas, medelynas užaugina net tris sėjinukų derlius (rotacijas) per vienerius metus – šiais metais jų planuojama išauginti apie 7 mln.

 

 

„Naujausios technologijos žengia į priekį ir miškininkystės srityje. Šiuo metu Panevėžio regioninio padalinio medelynas – vienas moderniausių ir technologiškai pažangiausių medelynų Lietuvoje. Kasmet Valstybinių miškų urėdijos medelynai užaugina apie 45 mln. kokybiškų sėjinukų ir sodinukų, tinkamų miškui veisti. Apie 30 mln. iš jų įmonė panaudoja valstybiniams miškams atkurti ir įveisti, likusią dalį parduoda – apie 10 mln. sodinukų nuperka Lietuvos pirkėjai, o nuo 3 iki 5 mln. yra eksportuojama“, – sako Valstybinių miškų urėdijos direktorius Valdas Kaubrė.

 

Šiemet čia bus auginama apie 3,6 mln. paprastosios eglės, 1,7 mln. karpotojo beržo, 1,5 mln. juodalksnio bei apie 50 tūkst. vnt. paprastojo buko sėjinukų. Pavasarinės sėjos metu taip pat sėjamos 7 skirtingų rajonų buko sėklos bandomiesiems želdiniams – stebima ir vertinama, kaip bukas auga ir prisitaiko prie sąlygų Lietuvoje. Medelyne taip pat auginama paprastoji pušis ir paprastasis ąžuolas.

 

Sėjinukų sodinimo procesai medelyne didžiąja dalimi yra automatizuoti: technologijų pagalba paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, drėkinama ir pan. Sudarius palankias sąlygas augalui augti – palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę, apšvietimą – medelyne sudygsta net apie 95 proc. sėjinukų.

 

Medelyne taikoma ir naujausia bei vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, kuri leidžia apsaugoti sodinukus nuo kenkėjų.

 

Panevėžio regioninio padalinio medelynas pradėtas kurti 1968 metais, 2 ha plote – per dešimtmečius medelyno plotas padidėjo iki 66,66 ha. Jame kasmet auginama 9-11 mln. sodmenų, iš jų realizuojama apie 3-4 mln.

 

Medelyne įrengti du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole. Pirmasis šiltnamis pastatytas 1978 metais – tame pačiame šiltnamyje, kurio plotas yra apie 1 ha, sodmenys auginami iki šiol. Čia taip pat veikia du šaldytuvai, kuriuose galima laikyti net 1,5 mln. miško sodmenų – jie padeda prailginti sodinimo sezoną, esant poreikiui, net iki birželio mėnesio. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės (apie 1 ha ploto), viena iš jų – su sodmenų užpavėsinimo sistema.

 

2018 metais, kai tuo metu Lietuvoje veikė 33 valstybiniai medelynai ir valstybinis Raudondvario dekoratyvinis medelynas, pradėta vykdyti Valstybinių miškų urėdijos medelynų veiklos optimizavimo programa, kurios tikslas – sumažinti medelynų skaičių, juos modernizuoti bei valdyti centralizuotai.

 

Planuojama, kad 2023 metais įmonių medelynų skaičius bus sumažintas iki 13 perspektyvių ir konteinerizuotų medelynų.

 

Daugiau informacijos:
Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė, tel. 8 687 19545, el. p. sandra.rimkiene@vmu.lt